Чи потрібен Україні проугорський Берегівський район?

Чи потрібен Україні проугорський Берегівський район?
Нещодавно Мінрегіон оприлюднив оновлені проєкти районування областей України, згідно з якими на Закарпатті з’явиться новий Берегівській район, населений здебільшого угорцями. На думку експертів, його формування відбувається в інтересах Угорщини, яка неодноразово підкреслювала важливість створення угорської культурної автономії на Закарпатті.

Угорщина також вже не раз заявляла, що в Україні порушуються мовно-культурні права угорців. Особливо гостра критика лунала після прийняття в Україні закону “Про освіту”, що передбачав навчання представників етнічних меншин у старшій школі переважно державною мовою. Після цього Угорщина пообіцяла гальмувати будь-які ініціативи України щодо інтеграції в ЄC.

З приходом до влади Володимира Зеленського Україна вирішила послабити напруження у відносинах з Угорщиною, зокрема президент підписав закон “Про повну загальну середню освіту”, де враховувалися рекомендації Венеціанської комісії щодо забезпечення мовних потреб національних меншин. У рамках закону було запроваджено три мовні моделі, які будуть використовуватися при здобутті середньої освіти з врахуванням інтересів національних меншин.

Нещодавно міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрічався у Будапешті з очільником угорського МЗС Петером Сійярто. Швидше за все, саме у рамках цієї зустрічі міністри обговорили створення Берегівського району.

Звичайно, можна тільки вітати прагнення нинішньої влади налагодити відносини з Угорщиною, але робити це вона має зважено, обов’язково з урахуванням інтересів України. Водночас створення районів за етнічною ознакою несе певні загрози для національної безпеки країни. Звісно ж, Угорщина – європейська країна, і вона, сподіваємось, не буде зазіхати на територіальну цілісність України. Але в разі зростання внутрішньополітичної напруги всередині нашої країни певні етнічні проблеми можуть використати наші вороги, наприклад – Російська Федерація, яка вже неодноразова заявляла про те, що Україна – це штучна держава, яка довго не проіснує.

Окрім того, якщо ми створимо Берегівський район, то Болгарія, Польща, Румунія тощо також, ймовірно, захочуть бачити в Україні певні територіальні одиниці для своїх етнічних груп. Так нещодавно парламент Болгарії розкритикував процес децентралізації на Одещині, під час якого, на його думку, не враховувалися інтереси етнічних болгар. Отже, в цих умовах потрібно дуже обережно підходити до ініціатив зі створення в Україні районів чи інших адміністративних одиниць за етнічною ознакою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Подвійне громадянство в Україні: за і проти Чому Путін називає греків корінним народом Криму?