Чому Путін називає греків корінним народом Криму?

Чому Путін називає греків корінним народом Криму?
Останнім часом президент Російської Федерації Володимир Путін, вважаючи себе видатним знавцем історії Росії та інших країн, видає все більше перлів на цю тему. Нещодавно, зокрема, він порівняв поширення коронавірусу з набігами печенігів та половців на Росію, хоча у часи печенігів Московської держави ще не було навіть в проєкті. Не менш цікавим фактом, який вніс в історичну науку В. Путін, є також визнання ним кримських греків корінним народом Кримського півострова.

Такі слова очільника Росії прозвучали на зустрічі з кримськотатарськими активістами, які запитали у В. Путіна, чи не планує він визнати кримських татар корінним народом Криму. На це президент Росії відповів: “Знаєте, про це можна подумати. Тільки розв’язуючи цю проблему, нам потрібно відповісти на інші питання. А я маю на увазі, що одним із корінних народів Криму є греки. І вони також мають на це право, оскільки вони жили тут набагато раніше, ніж ми з вами”.

Це, звісно, добре, що президент Росії знає про те, що греки справді мешкали у Криму ще до нашої ери, і не називає росіян, які панували на півострові лише декілька століть, корінним народом. Як відомо, спершу Російська імперія відділила Кримське ханство від Османської імперії, а потім фактично його захопила. 

На що ж посилався В. Путін, називаючи греків корінним народом Криму? Раніше такі ж думки висловлювали і деякі російські псевдоісторики. Наприклад, лідер російського руху у Криму Вадим Мордашов ще в 1992 році зазначив, що українські політики називають кримських татар корінним народом, а кримських росіян, кримських українців і кримських греків називають прибулими, хоча насправді корінним народом Криму є тільки греки, які жили тут ще з VI ст. до н. е., а кримські татари сюди прийшли разом з Золотою Ордою в XIII столітті. Хоча про греків Мордашов говорив правду, історію кримських татар він повністю перекрутив, оскільки нічого спільного із Золотою Ордою вони не мають.

Розглянемо це питання з юридичного та історичного поглядів. Відповідно до міжнародного законодавства, корінним народом може вважатися тільки той народ, який має власну самобутню культуру, історію, проживає на визначеній території довгий час і не має національної держави. Однак сучасна Греція є незалежною державою з 1830 року, тому з юридичного боку греки не можуть претендувати на цей статус.

Водночас з історичного погляду сучасні кримські греки аж ніяк не можуть ототожнюватись із жителями грецьких колоній, які мешкали там ще до нашої ери, оскільки було декілька хвиль заселення греками Кримського півострову. Перша з них відбулась приблизно у VI-V ст. до н. е., коли до Криму прибували вихідці з Еллади, творці демократії і сучасники Геродота. Друга хвиля – це I тис. н. е., коли Херсонес і Боспор увійшли до складу Візантії, і на півострів почали переселятися візантійці, ромеї, які, хоча й називали себе греками, ні мовою, ні вірою не були схожі на еллінів (візантійці сповідували християнство). Після турецького захоплення Криму в 1475 році кримські греки розкололися: частина прийняла мусульманство і асимілювалася серед кримських татар, інша сформувала два субетноси – уруми і румеї, які сповідували християнство. У XII ст. О. Суворов виселив ці субетнічні групи до берегів Азовського моря, де вони стали маріупольськими греками.

Ще одна група грецьких колоністів – це біженці із Османської імперії, які переселились до Росії на початку XIX ст. і розмовляли новогрецькою. Спершу вони осіли під Керчю, а пізніше були переселені в Балаклаву, де створили прикордонний батальйон. Улітку 1944 року радянська влада виселила їхніх нащадків разом з іншими народами, що мешкали в Криму, в азіатський регіон СРСР – нібито за зраду і співпрацю з німецькими окупантами, хоча значна частина з них воювала в Радянській армії.

Отже, сучасні греки, які мешкають у Криму, мають лише віддалений зв’язок із давніми еллінами, які жили тут ще до нашої ери, оскільки внаслідок постійної асиміляції у них залишилося дуже мало грецької крові. Ми у жодному разі не хочемо применшувати їхню культуру чи їхні досягнення, проте порівняння кримських греків з давніми еллінами, як це робить В. Путін, проголошуючи їх на цій підставі корінним народом, є неправомірним і некоректним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи дозволять українську мову в Криму? Національна ідея: роздуми крізь призму нових викликів сучасності