Джон Саллівен: Фронт України проти корупції не менш важливий, ніж фронт проти російської агресії

Джон Саллівен: Фронт України проти корупції не менш важливий, ніж фронт проти російської агресії

Посольство США в Україні опублікувало виступ заступника Державного секретаря Джона Дж. Саллівена у Дипломатичній академії при міністерстві закордонних справ:

«Сьогодні зранку в мене був дуже зворушливий момент. У четверту річницю Революції Гідності, я відвідав Стіну пам’яті загиблих за єдність України і Меморіал «Небесній сотні». Для мене це був глибоко зворушливий момент належно вшанувати тих, хто боровся й жертвував собою заради свободи в Україні.

Ці меморіали нагадують нам, що протягом чотирьох років Україна долає корумповане і авторитарне минуле, водночас воюючи проти зовнішнього агресора. З моменту революції Сполучені Штати, зважаючи на таку жертовність, шукають шляхи як допомогти усім українцям будувати краще майбутнє. Оскільки обидві війни на внутрішньому та на зовнішньому фронтах далекі від завершення, а українці заслуговують і сподіваються більшого, ніж досягнуто досі, я хотів би запропонувати деякі думки щодо ключових пріоритетів у стосунках США та України у найближчі місяці.

Сто років тому Центральна Рада проголосила Україну суверенною, самостійною державою. Тепер, сто років потому, для мене честь бути тут, щоб підтвердити незмінну підтримку Сполученими Штатами незалежній Україні – стабільній, демократичній, заможній і вільній. Ми залишаємось відданими справі відновлення територіальної цілісності України і гарантування безпеки її громадян.

Анексія Криму Росією та її вторгнення до Східної України – це спроба поставити під сумнів суверенітет України, її єдність, і вибір українського народу прийняти західні цінності і бути частиною західних інститутів. Росія намагається виправдовувати свої дії, стверджуючи, що вона захищає російськомовних мешканців, але її агресія стала катастрофічною для людей, які живуть у цих регіонах. Прямим результатом дій Росії стало те, що російськомовні мешканці більше ніж будь-де потерпають на Донбасі і в Криму. Багато російськомовних українців гинуть захищаючи українську територію і суверенітет від російських військ та їх посіпак на Донбасі. ООН повідомляє, що кількість тих, кому не вистачає продуктів харчування серед мешканців східної України, у тому числі російськомовних, в минулому році зросла вдвічі до 1,2 мільйонів осіб, а критично потребує допомоги – 3,4 мільйона осіб.

Парадоксальним чином, російська агресія, що мала намір розділити Україну, викликала великий дух єднання серед українського народу, і водночас завдала великої шкоди власній репутації та статусу Росії в Україні і на світовій арені. І на це Росія витратила й витрачає значні ресурси, які було б краще спрямувати на поліпшення добробуту своїх власних громадян.

Зважаючи на високі ставки, важливо чітко заявити про політику США щодо конфлікту: Крим – це Україна. Донбас – це Україна. Ми ніколи не погодимось на обмін одного регіону України на інший. Ми ніколи не будемо укладати угоду щодо України без участи України.

Для досягнення цих фундаментальних цілей Державний секретар США Рекс Тіллерсон призначив посла Курта Волкера Спеціальним представником США у переговорах з українського питання у липні минулого року. Його мандат – вийти з глухого кута у перемовинах з Росією щодо України. Держсекретар Тіллерсон дуже чітко зазначив, що Росія повинна зробити перші кроки для де-ескалації насильства і розв’язання цього конфлікту, повністю виконуючи Мінські домовленості.

Ми й надалі будемо з Україною заодно доти, поки не припиниться російська агресія. Ми й надалі застосовуватимемо низку заходів, які маємо в нашому розпорядженні, у тому числі дипломатію, санкції і безпекову допомогу.

У 2016 році Україна ухвалила Стратегічний оборонний бюлетень, який накреслює дорожню карту до сумісності із НАТО. Рада скоро розгляне закон про національну безпеку, за яким сектор оборони і безпеки будуватиметься відповідно до євроатлантичних принципів, і який надасть правову основу для імплементації Стратегічного оборонного бюлетеню України. Важливо, щоб Верховна Рада швидко ухвалила закон про національну безпеку, який посилює цивільний і демократичний нагляд за сектором безпеки і оборони. Прийняття такого закону поглибить орієнтацію України на євроатлантичні стандарти і допоможе Україні мати професійні, сталі військові сили, повною мірою здатні захистити територіальну цілісність України.

Але навіть коли українські солдати та дипломати борються за суверенітет та територіальну цілісність країни, для всіх українців є ще один критичний пріоритет: здійснення мрій Майдану про краще і світліше майбутнє, вільне від корупції.

Український народ очікує від українських лідерів дій у реалізації цих мрій. Американський народ також.

Стабільна демократична, заможна й вільна Україна буде менш вразливою до зовнішніх загроз і слугувати маяком для інших народів, що стикаються з російською агресією. Вільна та економічно успішна Україна – один з найбільших страхів Кремля – це найбільша надія українського народу. Сполучені Штати інвестують в успіх України, надавши допомоги на понад два мільярди доларів. Ми підтримуємо Україну, тому що Сполучені Штати вважають, що Україна має величезний, невикористаний потенціал, і ми зацікавлені в тому щоб Україна стала успішною, стабільною, безпечною, заможною європейською країною.

Ми хочемо, аби ви довели, що ваші недоброзичливці помиляються: показати, що майбутні вибори не є приводом для призупинення реформ; що Україна не дозволить собі роз’єднатися через дезінформацію чи розкольницьку риторику; і що Україна не спокуситься на фальшивий вибір між стабільністю і свободою. Україна може і повинна мати і те й інше.

Якщо Україна успішно упорається з кампанією з подолання корупції, вона спростує тези російської пропаганди про Україну як неспроможну державу. Ми закликаємо вас відкинути корумповане та авторитарне минуле. Не погоджуйтесь діяти за звичними правилами як було завжди. Тому що ви заслуговуєте на краще.

Фронт України проти корупції не менш важливий, ніж фронт проти російської агресії. Ці два фронти – це дві сторони однієї монети. Перемога на обох фронтах є справою національної безпеки. Для України конче потрібно просуватися вперед із здійсненням глибоких, всебічних та своєчасних реформ.

Корупція роз’їдає тканину українського суспільства в кілька способів:

• Вона стримує іноземні інвестиції та стримує зростання ВВП.
• Вона перешкоджає економічній ініціативі та підприємництву.
•Вона краде податкові кошти, сплачені працьовитими українцями, переправляючи їх до кишень можновладців.
• Вона породжує бідність.
• Вона руйнує надії тих, хто грає за правилами.

Боротьба з корупцією – це боротьба за справедливе та заможне майбутнє для цієї країни. Йдеться про створення процвітаючої, самодостатньої ринкової економіки на принципах верховенства права, яка працює на благо всіх українців та залучає зовнішні – і внутрішні – інвестиції, що своєю чергою створює робочі місця. Перемога в боротьбі з корупцією – це єдиний шлях для України справді стати заможною й вільною.

Український уряд повинен здійснити реформи, щоб забезпечити рівність усіх перед законом; саме це і означає “гідність”. Успіх України у зміцненні Національного антикорупційного бюро і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури неможливо переоцінити. Ці незалежні антикорупційні інституції незамінні для подолання хабарництва, і вони повинні мати достатньо ресурсів і захисту у виконанні цього завдання. Україна також потребує справді незалежного антикорупційного суду, який повністю відповідає рекомендаціям Венеціанської комісії.

Незалежний і успішний антикорупційний суд є наріжним для України. Але Україна також повинна залишитися на рейках своєї програми з МВФ. Успішність програми МВФ надсилає міжнародному співтовариству сигнал, що Україна серйозно ставиться до реформ. Серйозно ставиться до боротьби з корупцією, серйозно ставиться до приватизації державних підприємств, серйозно ставиться до енергетичної реформи, серйозно ставиться до збереження економічної стабільності, до створення умов для зростання та інвестицій, які потрібні їй, щоб розвивати та піклуватися про найцінніший ресурс – український народ.

Ми аплодуємо вам за здійснення сміливих реформ освіти, охорони здоров’я та пенсійного забезпечення протягом останніх місяців. Змінюватися завжди важко. Іноді це може навіть лякати. Але від цих реформ буде колосальна користь людям України, вони допоможуть їм будувати ту країну, якої вони прагнуть.

Ми також вітаємо ухвалення реформ, які зменшують регламентацію для певних секторів бізнесу та підвищують податкову прозорість. Проте у довшій перспективі для підйому економіки потрібні більш глибокі реформи. І всеохоплююча судова та правоохоронна реформа, які Україна вже розпочала, є ключовими. Я вже згадував про антикорупційну реформу. Також важливо створити повноважний орган для розслідування фінансових злочинів.

Прем’єр-міністр щойно розповів мені про пакет 30 нових законопроектів, який, за його очікуваннями, покращить бізнес-середовище після впровадження. Це добре для економіки, і це повинно створювати кращі робочі місця. Український народ очікує, що керівництво України виконає свої обіцянки щодо запровадження реформ, які дозволять Україні наблизитись до виконання вимог Революції гідності.

Нагальні завдання вимагають дієвої участі усього суспільства – не тільки посадовців. І учорашня річниця – це гарне нагадування про те, як усе почалося: Революція Гідності відбулася завдяки мужності й керівній ролі простих людей та громадянського суспільства.

За межами владних кабінетів активне громадянське суспільство України має відігравати помітну роль у спрямуванні країни в майбутнє. Україна потребує громадянського суспільства, яке продовжує активно впливати на формування політики, тримає уряд підзвітним та вимагає інституційної архітектури довгострокових реформ.

Але важливо пам’ятати, що хоча громадянське суспільство відіграє важливу роль, громадянське суспільство – це не уряд. Активісти громадянського суспільства, незалежно від того, наскільки вони відомі, не контролюють державні ресурси і не повинні підпадати під систему електронних декларацій, яка була створена для того, щоб забезпечити відповідальність за свої дії перед громадянами та платниками податків саме державних службовців – тих, хто розпоряджається державними ресурсами.

Для того, щоб Україна була успішною демократією – сильною та безпечною – їй потрібне міцне громадянське суспільство, яке буде працювати у тандемі із урядом.

На закінчення хочу підкреслити, що Сполучені Штати стоять разом із народом України в боротьбі за безпеку та доброчесність вашої системи управління.

Ми закликаємо керівництво України наново підтвердити відданість справі подолання корупції, і ми настійно закликаємо народ – насамперед молодь, всіх вас – продовжувати боротися за сильну та демократичну Україну, де захищаються свободи і де економічне зростання й зайнятість будуть на високому рівні.

На цю четверту річницю Революції Гідності ми звертаємо погляд у минуле, щоб вшанувати жертви, принесені українцями, і дивимося у майбутнє в очікуванні поступу. Ми віримо у зміни, що відбуваються по всій Україні, і ми сподіваємось продовжувати наше партнерство та працювати з керівниками та громадянами цієї великої країни, щоб забезпечити яскраве та стабільне майбутнє, на яке заслуговує народ України».

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ