Курт Волкер: “Безпека України можливе лише внаслідок відновлення контролю над національним кордоном.”

Курт Волкер: “Безпека України можливе лише внаслідок відновлення контролю над національним кордоном.”

Спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу Прямий  розповів, що миротворча місія може допомогти в забезпеченні контролю над кордоном. 

Спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер в ексклюзивному інтерв’ю “Прямому” розповів про перспективи звільнення Олега Сенцова, нові санкції США проти Росії та допомогу від Америки в розмірі 250 млн на оборонну промисловість України.

– Звільнення українського політв’язня Олега Сенцова, який голодує в російській тюрмі вже 93 дні. Чи обговорюється це питання в Сполучених Штатах Америки? І на якому рівні? Чи обговорювали долю Сенцова президент Трамп та очільник Кремля Путін під час зустрічі у Гельсінкі за зачиненими дверима? І ще додатково. Ми знаємо, і про це є інформація, що зі США їде високо посадовець на зустріч з Володимиром Путіним? Чи буде він якось обговорювати питання Сенцова?

– Дякую за запитання. Дякую, що ви мене запросили. По-перше, ситуація з Сенцовим дуже важлива, дуже серйозна з багатьох причин. Тому що росіяни кажуть, що це не так. Ми закликаємо до його звільнення. І я також. Я не можу говорити про зустріч між президентом Трампом та президентом Путіним, і що саме обговорювалося під час цієї зустрічі. Як ви знаєте, була зустріч вже після цього. І до того, радники з національної безпеки та оборони зустрічатимуться в Женеві цього тижня. І пан Болтон, радник з питань національної безпеки, він в курсі цього. І я думаю, що це питання обговорюється на дуже серйозному рівні.

– Наступне запитання торкається безпосередньо війни на Донбасі. Зустріч у “нормандському форматі” на найвищому рівні за участі очільників України, Німеччини, Франції та Росії не відбувалася вже два роки, з 2016-го. Нині ж Росія заявляє, що готова до зустрічі, однак якщо українська сторона відведе зброю від лінії розмежування. Ця заява звучить дивно, адже є свідчення, що Збройні сили України відвели, але саме російська сторона не відвела свої сили. Чи буде якось Америка впливати на Росію задля того, аби розблокувати дипломатичні переговори щодо мирного врегулювання конфлікту на Донбасі?

– Абсолютно, так. Те, що заявила Росія, це досить консистентно з тим, що вона заявляла раніше: наче Україна порушує умови відведення важких озброєнь. І порушення режиму припинення вогню існують з російської сторони, і Росія також несе за це відповідальність. І ми закликаємо Росію дотримуватися умов припинення вогню. І є дійсно випадки, коли українські сили не відтягнуті від лінії розмежування. Але такі заяви Росії дійсно є дуже односторонніми, і не можна заявляти, що лише Україна порушує умови припинення вогню.

Сполучені Штати запропонували разом з Францією та Німеччиною ідею миротворчого контингенту під егідою ООН, які б забезпечили дотримання режиму припинення вогню і створив би умови для імплементації Мінських угод. Якщо б така ідея могла бути затверджена зі всіх сторін, ми могли б просуватися з цим планом, але зараз ми бачимо непорозуміння з російською стороною з цього питання.

– Наступне питання щодо відео, яке, якщо я не помиляюся, саме ви оприлюднили. Це відео стало хітом інтернету. Вантажівки з російської сторони маленькими дорогами, не через офіційний кордон Росії та України, який, до речі, охороняється росіянами, їдуть на територію України, і з території України їдуть вантажівки назад. Це підтвердження цієї гібридної війни. Так, у всякому разі, в Україні це було сприйнято. Але ви оприлюднили це відео. Чи має це якісь наслідки, чи хтось спитав і сказав, наприклад, Путіну, чи може сказати Путіну: от ми бачимо, як саме ви втручаєтесь у цю війну, і як ви робите, щоб ця війна йшла далі і далі? Чи можуть бути якісь наслідки після цього відео?

– По-перше, дуже дякую. Я хотів би привернути увагу до цього відео. Ми не створювали це відео, ми його не продукували. Ми хотіли просто привернути до нього увагу. Воно показує, що, по-перше, немає серйозного контролю над національним кордоном між Росією та України з боку України. Цей кордон фактично контролюється зі сторони Росії, і це уможливлює перевезення і транспортування обладнання та озброєння з Росії на Донбас. Це те, про що ми постійно наголошуємо під час наших розмов і перемовин з Росією, в тому числі у присутності наших міжнародних партнерів.

Ми говоримо, що якщо буде досягнута безпека, все це можливе лише внаслідок відновлення контролю над національним кордоном. І тільки після того ми можемо рухатися далі до миротворчої місії. Бо саме миротворча місія може допомогти в забезпеченні контролю над кордоном. І після цього можливе поступове відновлення державного суверенітету України над цими територіями. Факт в тому, що Росія робить це абсолютно продумано. Це не випадково. І при цьому вона це спростовує і заперечує.

Ми також наголошуємо, що гуманітарна ситуація на Донбасі продовжує погіршуватися рік за роком. І це є дійсно трагічним для людей, які там проживають. І це дуже трагічно, що Росія продовжує підтримувати цей конфлікт.

– У понеділок президент США Трамп підписав закон про бюджет на 2019 рік на потреби національної оборони. І одна зі статей документа надає 250 мільйонів доларів на безпекову допомогу Україні. Чи достатньо, на вашу думку, цих грошей, і на що конкретно виділять ці кошти.

– По-перше, Україна з 2014 року дуже успішно відбудувала свої Збройні сили. Вони зараз знаходяться на набагато вищому рівні бойової готовності, ніж у 2014 році. Україна також виділяє дуже значну частину свого державного бюджету на розвиток Збройних сил. Захист України та відбудова її Збройних сил є первинною відповідальністю України. І Україна дуже гарно з цим справляється.

Але є низка точок і моментів, де США можуть допомагати Україні розвивати їх Збройні сили. Наприклад, в тій ситуації, де ми допомагали з протитанковими озброєннями. Ми дійсно маємо намір допомагати Україні там, де є певні прогалини. Ми не хочемо говорити про конкретні випадки. Але ми хочемо ще раз підкреслити, що Збройні сили України мають дуже високий рівень бойової здатності, але ми готові надати деяку підтримку. Це не все, що потрібно Збройним силам України, але принаймні це допоможе.

– Останнє питання – це питання про санкції. Ми знаємо, що 22 серпня почне діяти пакет обмежень, спрямований проти Росії, у зв’язку з гучною справою отруєння Скрипалів. Рубль падає. Російська економіка – в кризі. Однак свою політику Росія продовжує, незважаючи на це. І, як здається, не збирається припиняти. Що далі будуть робити Сполучені Штати?

– Санкції, я думаю, мають вже ефект. Вони не змінили фундаментально політику Росії щодо України або Донбасу ще. Але я знаю, що вони створюють тиск. І є побажання з російської сторони, щоб якимось чином ці санкції зняли. Отже, ми бачимо, що той тиск, який створюється, він посилює нашу переговорну позицію, і що ми зараз розглядаємо стосовно Росії. Якщо вони будуть згодні на імплементацію пунктів Мінських домовленостей, лише тоді можна говорити про їхню відміну. В інакшому випадку ці санкції будуть лише посилюватися.

У нас зараз є багато пакетів санкцій проти Росії, пов’язаних з отруєнням Скрипалів, із ситуацією в Україні, з порушенням прав людей. І ми просто хочемо показати Росії, що ситуація не може продовжуватися. Ми хочемо, щоб Росія виступила вперед з пропозиціями до покращення ситуації, до досягнення миру. А до того ми будемо шар за шаром накладати наступні санкції, поки Росія не почне співпрацювати для знаходження рішення.

– Вас дуже поважають в Україні як відчайдушного захисника від агресії Російської Федерації. Ви людина, яка веде переговори з Росією. І коли одного разу були такі невдалі переговори з паном Сурковим, ви сказали, що більше не будете проводити переговори, тому що вони не мають сенсу. І багато хто в Україні сприйняв це так, що ви більше не будете представником США, і ви перестаєте цим займатися, і у вас буде якась інша робота. Це правда, ви йдете кудись? Ви не будете більше цим займатися? Чи ви будете і надалі займатися саме цією проблемою?

– Чітко хотів би заявити, що немає жодних планів щось змінювати. Ми дійсно досягли певного прогресу в плані того, що ми чітко і зрозуміло наголосили Росії стосовно недопустимості цієї ситуації, що ми хотіли б покращити гуманітарну ситуацію на Донбасі і що ми хотіли б відновити український контроль над цією територією. Я вважаю, що це дуже важливий момент.

Росія на даний момент… вони не готові, наскільки я розумію, продовжувати імплементацію Мінських домовленостей. Тому ми не досягли нічого нового, але ми уточнили ситуацію досить детального рівня. Ми формулюватимемо пропозиції до Росії, поки не буде конкретного рішення у нас на столі. Якщо вони готові будуть працювати на користь миру, ми будемо готові піти їм назустріч. Але поки ми продовжуємо переговори.

Джерело. Телеканал Прямий

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ