Попередні підсумки саміту G7

Попередні підсумки саміту G7
Останніми роками у світі відбуваються тектонічні геополітичні зрушення. Сьогодні США під керівництвом президента Трампа кардинально змінює зовнішньополітичний курс, втрачає багаторічних союзників та заграє з Путіним. Усе це свідчить про кризу американської демократії і політичного життя країни. Однак від того, як США впорається з цією кризою, залежить майбутнє світу.

Минулого тижня завершився 44 саміт “Великої сімки”, що проходив у Канаді. Попри заяву прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, що на підсумковому комюніке будуть представники всіх семи країн, президент США Дональд Трамп покинув саміт на день раніше. До того ж американський очільник знову використовував свій улюблений метод спілкування з опонентами – Twitter, зокрема написав: “Ґрунтуючись на помилкових заявах Джастіна на його прес-конференції і на факті, що Канада стягує величезні тарифи з наших американських фермерів, робітників і компаній, я доручив нашим американським представникам не підтримувати комюніке, і ми дивимося на тарифи на автомобілі, що наповнюють ринок США!”[1]. “Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо був спокійним і м’яким під час наших переговорів на G7 лише для того, щоб дати прес-конференцію після того, як я відлетів, щоб сказати “тарифи США були образливими”, і він “не буде вибитий з колії”. Дуже нечесно і слабо. Наші тарифи – це відповідь на його 270% на молочні продукти!”[2]. 44-й саміт G7 показав прірву розбіжностей між сучасною США і Європою. Вперше з часу формування “Великої сімки” в 1975 році США відмовилися підписати підсумкове комюніке.

Зустріч президента США Д. Трампа та прем’єр-міністра Канади Дж. Трюдо на саміті G7/ Reuters

Як не парадоксально, але створення G7 було ініціативою Штатів. Клуб мав втілювати американську лідируючу роль в системі демократичних держав світу, подолати післявоєнні розбіжності між країнами і заявити про те, що всі вони мають загальні цінності – права людини, політичні і економічні свободи.

Перша зустріч цього формату співпраці відбулась за ініціативи президента США Річарда Ніксона у березні 1973 року у Вашингтоні. Тоді у бібліотеці Білого дому зібрались міністри фінансів п’яти країн – США, Великобританії, ФРН, Канади, і Франції. Вже влітку 1973 року у американській столиці відбулась наступна зустріч, на яку запросили міністра фінансів Японії. 15-17 листопада 1975 року у Франції “група шести” перетворилась у G7 – до первинних учасників приєдналась Італія. Відтоді “Велика сімка” стала неформальною організацією, зустрічі якої проводяться щорічно задля координації економічної політики та вирішення світових політичних проблем.

На думку багатьох експертів, стратегічною помилкою країн “Великої сімки” було запрошення на саміт 1997 року Росії, яку у 2014 році виключили з G8 за анексію Криму і військові дії на Донбасі. У березні 2017 року лідери G7 підтвердили це рішення на зустрічі зустріч в Гаазі, однак за день до 44-го саміту Трамп запропонував повернутись до формату G8: “…ми повинні обговорювати всі питання разом з Росією, […] я рекомендуватиму повернути Росію. Подобається вам це чи ні, і це може бути політично некоректно, але нам потрібно вирішувати світові проблеми”. На прес-конференції в Канаді Трамп також заявив: “Це Обама дозволив Росії анексувати Крим. А зараз я вважаю, що Росія повинна повернутися, і що з нею потрібно обговорювати всі питання. Ми не повинні грати в ігри, а повинні піклуватися про світ”[3].

Саміт G8 у Великій Британії, червень 2013 року/Reuters

Реакція на слова Трампа сенаторів-республіканців

Однак не всі у Білому домі поділяють думку президента, зокрема сенатор Джон Маккейн вважає, що “своїм рішенням напасти на Україну і анексувати Крим Путін свідомо зробив Росію негідною бути членом G8. Щодня російські військові вбивають українців на Донбасі. Щодня армія Путіна допомагає режиму Асада знищувати сирійський народ. Щодня вбивствами, кібератаками і дезінформацією Росія завдає шкоди демократичним інститутам у всьому світі. Неможливо зрозуміти, чому президент демонструє пошану і пієтет стосовно наших ворогів. Так слід було б ставитись до наших найближчих союзників. Натомість до тих країн, які розділяють наші цінності, і які впродовж десятиліть проливали кров разом з нами, президент ставиться зневажливо”. Сенатор Бен Сассе також не підтримує рішення Трампа: “Путін нам не друг, і він не приятель президента. Він – головоріз, що використовує агресію в радянському стилі, щоб вести тіньову війну проти Америки, і наше керівництво повинне поводитися відповідно до цього”. Сенатор Роб Портман вважає, що Росія не може повернутись у “вісімку”, поки не змінить свою політику, відмовиться від окупації Криму та припинить конфлікт на сході України: “Росія продовжує свою підтримку режиму Асада, агресивно використовує дезінформацію і пропаганду щоб підірвати, ослабити і розділити Сполучені Штати і наших союзників з НАТО. Таку поведінку потрібно засуджувати, а не винагороджувати”. Американські ЗМІ також засудили слова Трампа.

Сенатор США Джон Маккейн/Reuters

Напередодні саміту Трамп критикував основних союзників США, виправдовуючи введені ним тарифи на сталь і алюміній. На зустрічі його позиція не змінилась. Під час прес-конференції американський очільник продовжив звинувачувати країни G7 у “нечесній торгівлі”, а наприкінці зауважив, що зовнішньоторговельний дефіцит Америки – провина попередніх президентів США.

У такий спосіб Трамп порушив політичну традицію – жоден президент не коментує політику своїх попередників, а колишні очільники – наступників. Також лідер США назвав CNN “каналом фальшивих новин”. Ймовірно, слова Трампа стали реакцією на допис президента Франції Еммануеля Макрона у Twitter: “Американський президент може бути не проти ізоляції, але і ми теж не проти того, щоб підписати угоду 6 країн, якщо це необхідно, адже ці шість країн представляють загальні цінності, вони є економічним ринком, який має за собою історичну вагу і є зараз міжнародною силою”.

Підсумкове комюніке саміту

Окрім іншого, у 17 пункті комюніке йдеться: “Ми закликаємо Росію припинити дестабілізуючу поведінку, направлену на підривання демократичних систем і підтримку сирійського режиму. Ми засуджуємо напад в Солсбері, в Сполученому Королівстві з використанням нервово-паралітичного газу, що є хімічною зброєю. Ми згодні з оцінкою Сполученого Королівства, що найімовірніше, Російська Федерація несе відповідальність за цей напад, і що не існує правдоподібного альтернативного пояснення. Ми закликаємо Росію виконувати свої міжнародні зобов’язання, а також її обов’язки постійного члена Ради Безпеки ООН з підтримці міжнародного миру і безпеки. Не дивлячись на розбіжності, ми продовжуватимемо взаємодіяти з Росією у вирішенні регіональних криз і глобальних проблем там, де це відповідає нашим інтересам”.

Д. Трамп та президент Франції Е. Макрон на саміті G7/REUTERS/Leah Millis

У підсумковому комюніке також йдеться про Україну: “Ми знову підтверджуємо наше засудження незаконної анексії Криму і міцну підтримку суверенітету, незалежності і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Ми підтримуємо нашу прихильність наданню допомоги Україні в реалізації її амбітної і необхідної програми реформ. Ми нагадуємо, що продовження санкцій чітко пов’язане з тим, що Росія не продемонструвала повного виконання своїх зобов’язань відповідно до Мінських угод і поваги до суверенітету України, і ми повністю підтримуємо зусилля в нормандському форматі і Організації з безпеки і співробітництва в Європі для вирішення конфлікту в Східній Україні. Якщо буде необхідно, ми також готові прийняти подальші обмежувальні заходи в цілях збільшення для Росії ціни її дій. Ми, як і раніше, підтримуємо російське громадянське суспільства, а також контакти між людьми”[4].

Реакція лідерів G7

Лідери Канади і Великобританії відкинули заклик Трампа повернути Росію у формат “Великої сімки”, заявивши, що Володимир Путін повинен спершу внести важливі зміни до своєї зовнішньої політики[5]. Попри те, що новий італійський прем’єр-міністр Джузеппе Конте підтримав Трампа[6], Ангела Меркель заявила, що не бачить можливості для повернення Росії до G7[7].

Реакція Росії

 Прес-секретар Путіна Дмитро Песков заявив, що Росія не зацікавлена у відновленні G8. Згодом на саміті Шанхайської організації співробітництва (ШОС) сам очільник Росії сказав: “Що стосується повернення Росії до “сімки”, “вісімки” – ми з неї не виходили. Колеги відмовилися приїжджати до Росії з відомих міркувань. Будь ласка, ми будемо раді всіх бачити у нас, у Москві”. До того ж Путін заявив, що за паритетом купівельної спроможності, згідно з даними МВФ, країні ШОС “уже випереджають країни “сімки”[8].

Також Путін відповів на звинувачення підсумкового комюніке в “підриванні демократичних систем, підтримці сирійського режиму і дестабілізуючої діяльності”: “Мені здається, треба припинити все це творче базікання і перейти до конкретних питань, пов’язаних з реальною співпрацею”.

Президент США Д. Трамп та очільник Росії В. Путін/Reuters

На сайті телеканалу CNN 9 травня вийшла стаття Фріди Гитіс “Єдиним світовим лідером, який може довіряти Трампові, є Володимир Путін”. Зокрема у ній йдеться: “Розбіжності з союзниками неминучі, але замість того, щоб вирішувати їх дипломатично, тихо, Трамп, здається, отримує задоволення від того, що сипле сіль в кожну рану задля максимізації болю. Він може подумати, що так він виглядає жорстким і підтримує свій електорат, але це робить Америку ізольованою і слабкою. Це створило величезний відкритий простір для Росії щоб перейняти частину американського лідерства і впливу на себе. До цих пір одним з джерел могутності Америки була її здатність спиратися на силу своїх союзників, на країни, з якими Сполучені Штати розділяють ідеали демократії, вільної торгівлі, прав людини і базової пошані до особи. Трамп неухильно дистанціюється від цих країн й ідеалів”.

Отже, саміт G7 підтвердив побоювання багатьох аналітиків, котрі ще з часу обрання Трампа новим президентом США вважали, що він поставить сучасний світ перед новими викликами і загрозами.

[1] Twitter: Donald J. Trump. Based on Justin’s false statements

[2] Twitter: Donald J. Trump. PM Justin Trudeau of Canada

[3] The Washington Post: Damian Paletta, Anne Gearan, John Wagner. Trump calls for Russia to be reinstated to G-7, threatens allies on trade

[4] The Charlevoix G7 Summit Communique

[5] The Washington Post: Damian Paletta, Anne Gearan. Trump removes U.S. from G-7 joint statement over escalating feud with Canada’s Trudeau

[6] Twitter: GiuseppeConte

[7] Ntv: Merkel sieht keine Russland-Rückkehr zu G8

[8] Інтерфакс: Путин оценил перспективы возвращения России в G8

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ