Роботи-політики – найближче майбутнє світу

Роботи-політики – найближче майбутнє світу
Цифрова революція спричинила активне використання штучного інтелекту, технологій самообслуговування та комунікації між машинами (М2М). Сьогодні роботи присутні майже в усіх сферах суспільного життя, зокрема й у політиці.

Світовий досвід

Канцлер скарбниці Великобританії Філіп Геммонд на виступі перед комітетом Палати лордів у 2017 році заявив, що скоро роботи і штучний інтелект замінять значну частину уряду країни. За його словами, використання роботів підвищить ефективність державного органу і заощадить бюджет. За даними англійського аналітичного центру “Reform”, упродовж 15 років 250 тисяч держслужбовців можуть втратити роботу через автоматизацію. Світовий розробник систем управління корпоративною інформацією “Open text” провів опитування серед 2 тисяч громадян Великобританії щодо їхнього ставлення до використання технологій штучного інтелекту в уряді. З’ясувалося, що дві третини британців (66%) вважають, що роботи прийдуть в держапарат впродовж 20 років, зокрема 16% респондентів переконані, що це може трапитись у найближчі 2 роки[1]. Попри все, опитані не мають страху перед впровадженням штучного інтелекту, зокрема кожен четвертий (26%) вважає, що роботи прийматимуть кращі рішення, ніж держслужбовці. Ще 16% респондентів бажають, щоб остаточні накази віддавали все ж люди. Більше третини опитаних (35%) переконані, що штучний інтелект не зможе враховувати культурні аспекти при ухваленні рішень. Загалом британці вважають, що роботи приноситимуть користь економічній сфері, адже там вони орієнтуються краще за людей, до того ж використання штучного інтелекту значно скоротить час надання послуг. Однак Великобританія – одна з найконсервативніших країн Європи в справі впровадження роботизованих технологій. Лише 16% британців вважають, що штучний інтелект почнуть використовувати в уряді в найближчі п’ять років, тоді як у Франції таких оптимістів 24%, у Нідерландах – 28%, а в США – 22%.

У Новій Зеландії в 2017 році вперше у світі було впроваджено віртуального політика – це чат-бот жіночої статі на ім’я Сем (SAM), що спілкується з користувачами на обмежену кількість тем, здебільшого про житлову політику, освіту, імміграцію, евтаназію тощо, за допомогою Facebook Messenger. Також Сем перманентно вивчає громадську думку й аналізує звернення користувачів, щоб розширити свої можливості. За словами розробника чат-бота Ніка Геррітсена, з часом Сем зможе обробляти тисячі запитів одночасно. Оновлену версію бота планують представити на виборах у Новій Зеландії в 2020 році. Сама Сем вважає, що повинна “заповнити провалля” між обіцянками політиків і їхнім виконанням.

У 2018 році на крісло очільника японського міста Тама претендують не лише місцеві політики, але й робот на ім’я Мічихито Мацуда, який гарантує виборцям справедливість і соціальні зміни. Також він обіцяє, що враховуватиме думки городян при ухваленні рішень, аналізуватиме висунуті в раду петиції і математично оцінюватиме, як вони можуть вплинути на людей. Стати мером робот захотів не сам, ця ідея належить його творцям – Тетсузо Мацуда, віце-президентові мобільного провайдера Softbank, і Норіо Муракамі, колишньому працівникові Google. Розробники штучного інтелекту організували своєму творінню повноцінну передвиборчу кампанію, розмістивши агітаційні матеріали по всьому місту.

Україна

Наприкінці лютого 2018 року в Україні в інноваційному парку UNIT.City відбувся Havas Talks ilife на тему ставлення сучасного суспільства до соціальних мереж, big data і штучного інтелекту. На ньому презентували результати опитування українських просьюмерів (проактивні новатори, чиї поведінкові моделі і споживчі звички стануть мейнстрімом через 6-18 місяців) щодо споживчих звичок і поглядів на комунікаційні технології. Опитування проводила українська філія міжнародної рекламно-комунікаційної групи Havas Worldwide – Havas Group Ukraine. Згідно з дослідженням, 48% просьюмерів використовують соціальні мережі, щоб підтримувати важливі для них проекти і ініціатив, однак лише 15% опитаних готові, щоб політиків замінив штучний інтелект.

У чому привабливість робота-політика для сучасного виборця? На відміну від живих урядовців, штучний інтелект завжди готовий до діалогу, написати йому можуть усі, хто володіє державною мовою і має обліковий запис в Facebook. З ботом можна обговорити актуальні проблеми, що турбують пересічних громадян, він, як правило, знає статистику і поточний стан справ. До того ж робота неможливо підкупити, дати йому хабар, тому й у кумівстві, непотизмі, захисті власних бізнес-інтересів звинуватити його буде важко.

Отже, штучний інтелект уже є частиною світового політичного життя. Під час передвиборчих кампаній громадяни завжди перебувають під прицілом інтелектуальних систем, керованих усе більш складними алгоритмами. Загалом технічний розвиток людства знищує багато базових параметрів, на яких заснована сучасна політика.

 

[1] Information age: Nick Ismail. Robots will be running the UK Government, says Chancellor Philip Hammond

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ