Українсько-румунські відносини у 1918 р.: територіально-політичні зазіхання й економічна війна

Українсько-румунські відносини у 1918 р.: територіально-політичні зазіхання й економічна війна
Економічні зв’язки з Румунією було загальмовано через невирішеність бессарабського питання аж до осені 1918 року.

Свого часу Центральна Рада УНР не змогла вплинути на румунський уряд, війська якого в березні 1918 р. захопили Бессарабію. Гетьманат натомість одразу ж зайняв з цього приводу жорстку і однозначну позицію з твердим наміром (як згадував Д. Дорошенко) “настоювати на приналежності політично-автономної Бессарабії до Української Держави, до чого вона, Україна, має всі права”.

Гетьман вирішив розпочати економічний тиск на Румунію, відтак 11-го травня 1918 р. випустив наказ “Про заборону вивозу товарів до Румунії і Бессарабії”, в якому, зокрема, зазначалося: “Зважаючи на те, що Бессарабія анексована Румунією і що умови політично-господарських відносин ще не встановлені, вивіз… всяких товарів в Румунію та Бесарабію безумовно забороняється”. 14 травня від виконання обов’язків було звільнено посла УНР в Румунії, а 5 червня уряд Української Держави направив ноту до Бухаресту, на що румуни 19 червня відповіли своєю нотою.

Гетьманська Україна розпочала “митну війну” з Румунією. Уряд гетьмана також видав розпорядження про закриття будівничих операцій товариства Бессарабських залізниць. Було припинено суходільне й водне сполучення між країнами, румунське майно підлягало вивезенню з України, а українське – з Румунії.

Згодом, 7 серпня, для пошуку шляхів примирення до Києва прибула надзвичайна румунська місія на чолі з Повноважним Міністром П. Концеску. Для стимулювання переговорного процесу наприкінці липня Рада міністрів Української Держави випустила постанову про відміну заборони вивозу товарів з України в Румунію, а з серпня в порти Румунії, як і Болгарії, відновилися регулярні рейси по Чорному морю пароплавами з Одеси. У Бухаресті ж дипломатичні зусилля розгорнув гетьманський надзвичайний дипломатичний представник В. Дашкевич-Горбацький. Переговорний процес закінчився підписанням 13 жовтня 1918 р. Тимчасового Торгівельного договору.

Проте українсько-румунські відносини так і не були налагоджені через осінні події 1918 року (повстання в Україні, розпад Австро-Угорщини, революція у Німеччині, ануляція більшовицькою Росією брестських угод тощо), що дозволило Румунії наважитися ще й на окупацію північної Хотинщини та Буковини.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ