Війна на сході України: перша фаза (1 березня – 24 серпня 2014 р.) (Ч-2)

Війна на сході України: перша фаза (1 березня – 24 серпня 2014 р.) (Ч-2)
Процес підриву України зсередини розпочався 1 березня 2014 р., коли російські колаборанти захопили Харківську ОДА, а згодом Донецьку, Одеську, Запорізьку, Луганську, Дніпропетровську, Мелітопольську, Луганську Миколаївську та Херсонську.

Відстояти Харків удалось завдяки спецпідрозділу Нацгвардії “Ягуар”, що заарештував 74 проросійських заколотників. І. Коломойський, що став головою Дніпропетровської ОДА, навів порядок на Дніпропетровщині та Запоріжжі. Кривавою ціною, всупереч органам місцевої влади і правопорядку, вдалося залишити українською Одесу. Події у Харкові, Дніпропетровську, Одесі та інших великих містах все ще очікують свого розслідування, і не лише історико-політологічного, а й кримінального…

Уже в березні, після перших кадрових оновлень в СБУ, за словами голови спецслужби В. Наливайченка, оголилися збройні агентурні мережі, найперше – Луганська. “Тоді нас це ще дивувало. Проросійська сепаратистська організація начебто на поверхні. Є у них і ідеологи, і технічне забезпечення, але за ними – склади зі зброєю, за ними – криміналітет. Перша велика операція із затримання – ще в березні, до всіх подій. Вилучено сотні одиниць зброї.

Ми затримуємо і не можемо до кінця оцінити, що це означає. Але тоді вже з’явилися на поверхні офіцери ГРУ, ФСБ, які за ними стояли, пішли вже не вуличні демонстрації, а реальні силові акції із захоплення, відразу почалися бойові дії на знищення спецгрупами диверсантів, в тому числі і заступників голови СБУ. Тоді стала зрозуміла вся картина”, – згадував він. 16 березня секретар РНБО А. Парубій заявив про зрив широкомасштабної операції російських сепаратистів із вторгнення в Україну під назвою “Російська весна”, що мала на меті захоплення влади на південному сході країни за кримським сценарієм.

На початку квітня 2014 р. озброєні проросійські підрозділи почали штурмувати адміністративні будівлі на сході України. 12 квітня вони окупували райвідділки міліції у Слов’янську та Краматорську, міську раду в Артемівську, схожі спроби відбулись у Горлівці та Красному Лимані. 7 квітня російські терористи захопили зброю у будівлі СБУ Луганська, 28 – будівлю РДА у Станиці Луганській, наступного дня – міські ради у Красному Лучі та Первомайську, повторно взяли будівлю Луганської ОДА (вперше – 9 березня). 30 квітня колаборанти підняли над райвідділком міліції у Антрациті російський прапор, захопили міську раду у Свердловську та Алчевську, а ввечері 1 травня – міську раду у Стаханові. Згодом було оголошено про створення так званих Донецької й Луганської Народних Республік (до цього таку спробу було зроблено в інших обласних центрах Лівобережжя).

Екстремістські акції у південно-східних регіонах України ініціювало та координувало Головне розвідувальне управління Генштабу ЗС РФ. У той час, коли Міноборони та владні структуриУкраїни мовчали, тодішній перший заступник начальника Генштабу ЗСУ адмірал І. Кабаненко ще 12 квітня 2014 р. заявив: “Вторгнення військ РФ на Сході відбулося. У Слов’янську та Червоному Лимані діють не сепаратисти, а військові розвідувально-диверсійні підрозділи. Почерк чіткий. Вони “допомагають”сепаратистам в розхитуванні ситуації. Чи потрібно задавати риторичне запитання – а чи буде це продовжуватися та поширюватися?”

Того ж дня було ідентифіковано працівників російського ГРУ, які були причетними до блокування українських військових частин та захоплення влади у Криму в березні 2014 року. Їхнім завданням було окупувати якомога більше будівель місцевих органів влади і силових структур до 17 квітня, тобто до зустрічі у Женеві представників України, ЄС, США та Росії з врегулювання “кризи” на Донбасі.

Ситуація на сході переросла в насильницький конфлікт. 15 квітня 2014 р. уряд України оголосив початок антитерористичної операції і перекинув збройні сили під Донецьк і Луганськ. Того ж дня перший віце-прем’єр України В. Ярема заявив, що у містах Слов’янськ та Краматорськ Донецької області перебувають представники 45-го полку повітряно-десантних військ РФ. 16 квітня один з керівників контррозвідки СБУ В. Найда розповів на брифінгу, що російські загарбники планують убити кількасот осіб, щоб ввести війська на територію України. Наприкінці квітня в. о. президента О. Турчинов оголосив, що уряд більше не контролює Донецьк і Луганськ. Країна ввійшла у режим повної бойової готовності, відновилась військова служба за призовом.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ