ЄС вимагає від Москви пояснень щодо збитого безпілотника ОБСЄ

ЄС вимагає від Москви пояснень щодо збитого безпілотника ОБСЄ

“Європейський Союз та його держави-учасниці рішуче засуджують збиття безпілотника СММ великого радіусу дії вночі 27 жовтня біля Нижньокринського, на території, де розташовані підконтрольні Росії озброєні формування. За попередніми оцінками СММ, найбільш ймовірною причиною падіння був вплив на безпілотник. Вісім осіб чули вибух у цій місцевості приблизно в період інциденту. До того ж падіння сталось після того, як безпілотник виявив зенітно-ракетний комплекс 9К33 Оса, а також черговий конвой із семи вантажівок, що прямував до Манича по ґрунтовій дорозі біля кордону з РФ, де немає пунктів перетину. Ці факти свідчать, що Росія та збройні формування несуть відповідальність за цей інцидент, тому Москва повинна це пояснити. Ми підкреслюємо, що будь-яке втручання у технічне оснащення СММ суперечить букві та духу Мінських угод. Особи, відповідальні за будь-яке умисне пошкодження, знищення чи втрату безпілотників СММ та іншого обладнання, повинні понести політичну й фінансову відповідальність.

Цей інцидент також слід розглядати на тлі тривалих, систематичних обмежень щодо свободи пересування СММ, що відбуваються переважно в районах, які контролюють збройні формування Росії, і обмежень належного моніторингу СММ ситуації вздовж неконтрольованого українсько-російського державного кордону. У ситуації, коли Російська Федерація продовжує виступати проти суттєвого розширення місії ОБСЄ з прикордонного нагляду, і коли збройні формування, які підтримує Росія, систематично відмовляють СММ у доступі до певних територій міжнародного кордону, технічне обладнання СММ, зокрема безпілотники великого радіусу дії, виявилося неоціненним джерелом інформації про ситуацію на місцях. З 7 серпня 2018 року безпілотники СММ великого радіусу дії бачили конвой вантажівок сім разів на одній і тій же ґрунтовій дорозі поблизу російського кордону. Незважаючи на запити на цьому форумі, ми не отримали жодних достовірних пояснень від російської делегації, які могли б розвіяти побоювання щодо можливого військового характеру транспортованого вантажу.

Ми глибоко стурбовані негативними наслідками конфлікту для цивільного населення, яке мешкає в безпосередній близькості до лінії контакту і стикається із загрозами для життя, пошкодженням власності та критично важливої інфраструктури. СММ контролювала повернення тіл чоловіка та жінки, вбитих 18 жовтня під час вибуху між Золоте-4 та Золоте-5. 21 жовтня у Маріїнці під час ремонту даху свого будинку чоловіка поранила в праву ногу куля із стрілецької зброї. 23 жовтня у Залізному працівники “Вода Донбасу” підірвались на вибуховому пристрої під час проведення ремонтних робіт та отримали поранення. Ми глибоко сумуємо через ці інциденти та засуджуємо будь-які дії, що посилюють труднощі цивільного населення в зоні конфлікту.

Ми також стурбовані тим, що сторони конфлікту зближаються, оскільки це супроводжується збільшенням рівня збройного насильства. 21 жовтня поряд з населеними пунктами Ставки та Горлівка, які не контролює держава, СММ спостерігали позиції збройних формувань, підтримуваних Росією, що рухались далі на захід. Ми знову закликаємо всі сторони вивести війська, відвести важке озброєння та активізувати зусилля щодо всебічного розмінування, щоб забезпечити двостороннє та тривале припинення вогню як важливий крок до сталого політичного врегулювання відповідно до принципів та зобов’язань ОБСЄ.

25 жовтня 80-ий російський конвой увійшов на територію України на Донецькому пункті перетину кордону, про що повідомляє спостережна місія ОБСЄ. Ми глибоко шкодуємо, що це знову відбулось без повного огляду українськими прикордонниками та з порушенням суверенітету й територіальної цілісності України. Це не послаблює побоювання щодо можливого військового характеру перевезеного вантажу.

Ми залишаємося твердими в нашому заклику до всіх сторін оперативно і цілком виконати Мінські угоди для досягнення сталого політичного врегулювання конфлікту відповідно до принципів та зобов’язань ОБСЄ. Повага до них має бути відновлена. Ми наголошуємо на російській відповідальності і ще раз закликаємо Росію використати її значний вплив на збройні формування, які вона підтримує, щоб повністю виконати ці зобов’язання. Ми підтверджуємо нашу глибоку стурбованість інформацією про наявність військової техніки та персоналу з Росії в зоні конфлікту. Ми закликаємо Росію негайно припинити фінансову та військову підтримку збройним формуванням. Період припинення вогню слід поважати. Вся зброя, що регулюється Мінськом, повинна бути відведена. Всі іноземні збройні формування, військове спорядження та найманці повинні бути вивезені з України. Важливим є відновлення повного контролю України над її державним кордоном.

Ми нагадуємо про нашу неухильну підтримку суверенітету, територіальної цілісності, єдності та незалежності України в межах її міжнародно визнаних кордонів та закликаємо Росію робити так само. Ми закликаємо Росію визнати ці основоположні принципи, до яких вона сама неодноразово закликала, а також за допомогою дій та публічних заяв сприяти стабілізації ситуації та припинити дії, що суперечать цим принципам. Ми рішуче засуджуємо очевидне порушення українського суверенітету та територіальної цілісності агресивними діями російських збройних сил з лютого 2014 року та незаконне приєднання Автономної Республіки Крим та міста Севастополя до Російської Федерації, яке ми не визнаємо. Ми висловлюємо нашу глибоку занепокоєність з приводу поточної масштабної мілітаризації Кримського півострова, яка продовжує впливати на ситуацію в галузі безпеки в Чорноморському регіоні та за його межами.

Цю заяву підтримують країни-кандидати: колишня Югославська Республіка Македонія, Чорногорія та Албанія; країни EFTA: Ісландія, Ліхтенштейн та Норвегія; члени Європейського економічного простору, а також Україна, Республіка Молдова, Грузія, Андора та Сан-Марино”.

 

 Джерело

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ