Єврокомісія підготувала етичні вимоги до розробників штучного інтелекту

Єврокомісія підготувала етичні вимоги до розробників штучного інтелекту
У Європейському Союзі підготовлено документ «Директиви з етичного підходу до розробки штучного інтелекту», що регламентує технологічні правила розробки штучного інтелекту (ШІ). Одне з положень Директиви базується на тому, що штучний інтелект повинен створюватися на підтримку суб’єктності людини, а не навпаки.

8 квітня 2019 року Європейська комісія представила перший крок із «зміцнення довіри до штучного інтелекту». У документі вказується, що ШІ повинен «дотримуватися закону, етичних норм і бути надійним», і всі ці складові повинні враховуватися в рівній мірі. У випадку, відсутності хоча би однієї з цих складових, суспільство повинне негайно добиватися виправлення такого недоліку.

У Єврокомісії переконані, що штучний інтелект (ШІ) може бути корисним у галузі охорони здоров’я, енергоспоживанні, автомобільній безпеці, сільському господарстві, допомогти у вирішенні проблем зі зміною клімату і управління фінансовими ризиками. ШІ також може сприяти кібербезпеці та дозволити правоохоронним органам ефективніше боротися із злочинністю. Проте, як відзначають в Комісії, у процесі розвитку ШІ виникає низка нових юридичних і етичних питань.

«Етичний вимір ШІ – це не преміальна характеристика, – відзначив член Єврокомісії Андрус Ансип (Andrus Ansip), що відповідає за напрям єдиного цифрового ринку ЄС. – Наше суспільство може щось виграти від технологій лише в разі повної до них довіри».

У 41-сторінковому документі Директиви вказується, що саме зараз існує можливість упевнитися в тому, що системи ШІ будуть «людино-центричними, націленими цілком і повністю на те, щоб служити людству і загальному благу, сприяти вдосконаленню умов людського існування і свободі».

Для розробки систем ШІ європейський законодавець визначив такі основні принципи:

  • Людська діяльність та нагляд. Системи ШІ повинні забезпечувати рівноправ’я в суспільстві, підтримуючи основні права людини.
  • Надійність та безпечність. Алгоритми ШІ, що варті довіри, мають бути безпечними, надійними і достатньо сильними для вирішення помилок або невідповідностей протягом всіх фаз життєвого циклу системи.
  • Конфіденційність та управління даними. Громадяни повинні мати повний контроль над особистими даними, ці дані не можуть бути використані для заподіяння їм шкоди або дискримінації.
  • Прозорість. Необхідно забезпечити відстеження систем ШІ.
  • Різноманітність, недискримінація та справедливість. Системи ШІ повинні враховувати весь спектр людських здібностей, навичок та вимог і забезпечувати доступність для всіх.
  • Добробут суспільства та навколишнього середовища. Штучний інтелект повинен використовуватися для посилення позитивних соціальних змін та підвищення екологічної відповідальності.
  • Підзвітність. Необхідно запровадити механізми для забезпечення відповідальності та підзвітності систем ШІ та результатів їх роботи.

Ці принципи стали результатом роботи незалежної групи експертів з червня 2018 року по квітень 2019 року. Єврокомісія  пропонує промисловості, дослідницьким інститутам і державним органам детально протестувати даний перелік та оцінити його. Таким чином, Комісія запустила «пілотну фазу» практичної реалізації етичних принципів для ШІ.

У літку 2019 року Єврокомісія почне залучати до тестування етичних принципів широкий круг зацікавлених сторін. Вже сьогодні компанії, державні адміністрації і організації можуть реєструватися в Європейському альянсі зі штучного інтелекту, щоб взяти участь в пілотному проекті. Наступним кроком стане узагальнення експертами результатів пілотного проекту для Брюсселю і підготовка прийняття наступних рішень у цієї сфері.

На нашу думку, в найближчому майбутньому, можна очікувати “бій” різних систем ШІ з боку кібер-злочинців і компаній, які будують системи захисту. Наявність правил і вимог, дозволить з одного боку упорядкувати процеси розробки, але навряд чи це буде служити запобіжником для кібер-злочинців, для яких прийнятні будь-які методи, в тому числі незаконні. Час покаже, наскільки ШІ буде запроваджено в типові життєві процеси і в тому числі допоможе вирішити проблеми забезпечення кібербезпеки.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ