Зараза з космосу?

Зараза з космосу?
Перегони серед комерційних космічних польотів уже почалися, тож понад 85 фірм та організацій бачать майбутнє за міжпланетним туризмом. Деяких вчених це непокоїть. Вони вважають, що йдеться про хаотичні дії – пише портал Science Alert.

Перш ніж позаземні подорожі стануть рутиною, світові потрібно вжити певних базових заходів із біологічної безпеки. Інакше ми почнемо приймати небажаних гостей.

Тобто якщо космонавтам вдасться “привезти” на Землю якийсь чужий організм на одному з космічних суден, то він міг би зруйнувати земну біологічну рівновагу. Припущення, що це насправді могло б статися, є дуже малоймовірним, зокрема тому, що ми ще не знайшли життя поза нашою планетою. Але з огляду на можливі наслідки деякі вчені вважають, що потрібно приготуватися й до такого сценарію.

Більш імовірним є варіант, що це людина-турист занесе земний організм у Всесвіт, що також становить чималий ризик. Дослідження показали, що деякі мікроби могли б зазнати суттєвих генетичних мутацій в умовах космосу.

Після того, як вчені вивели тисячі екземплярів Escherichie coli в умовах мікрогравітації, вони відкрили, що ця шкідницька бактерія стала ще агресивнішою і стійкішою до антибіотиків. Якби такий стійкий штам повернувся на Землю, це могло б стати серйозною загрозою для людського життя.

“Менші ризики, які потенційно можуть спричинити екстремальні наслідки, перебувають у середовищі біологічної безпеки. І якщо справи тут підуть погано, то це дійсно буде кепсько”, – наголошує біолог Філ Кессі з Університету Аделаїди, фахівець з інвазійних видів.

Міжнародний комітет космічних досліджень (COSPAR) підготував панель для планетарного захисту, але жоден член комітету не є фахівцем з інвазійних видів. Австралійські біологи вважають, що це суттєва прогалина. Вони кажуть, що потрібно негайно ухвалити відповідні протоколи для випередження біологічних контамінацій на Землі із позаземного середовища й навпаки.

“Ми вважаємо, що краща співпраця астробіологів і біологів, що спеціалізуються на інвазійних видах, суттєво розвинула б наявні міжнародні протоколи щодо планетарної безпеки і для Землі, і для позаземних тіл, на яких могло б міститися життя”, – написали вчені в журналі BioScience.

Складається враження, що актуальні протоколи функціонують ненайкраще. Наприклад, коли ізраїльська космічна ракета розбилася на Місяці у 2019 році, вона викинула на поверхню засушених тихоходів, мікроскопічних тварин, які, можливо, живі й досі.

Ще більше непокоїть відкриття особливо стійких штамів бактерій у “чистих кімнатах” NASA, де працівники зустрічають космічні судна. Якби мікроби випадково потрапили в космос, то в умовах мікрогравітації, можливо, стали б ще більш вірулентними.

Однак частина експертів вважає, що майже неможливо затримати земні мікроби на Землі. Хай куди люди вирушать, вони неминуче понесуть свої організми із собою. Вчені застерігають, що космос – лише “чергова межа ризику біологічної безпеки”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Сонячна буря може повністю знищити інтернет Чи земне життя зародилося на Марсі?