Декларація саміту у Брюсселі

Декларація саміту у Брюсселі

Глави держав, що беруть участь у зустрічі Північно-Атлантичної Ради у Брюсселі 11-12 липня 2018 року, оприлюднили декларацію саміту. Зокрема у ній є важливі уривки й для України:

 

“Умови безпеки в євроатлантичному середовищі стають менш стабільними і передбачуваними внаслідок неправомірної та незаконної анексії Криму Росією та дестабілізації Cхідної України; військового розташування та провокаційної військової діяльності, зокрема біля кордонів НАТО, як-от розгортання в Калінінграді сучасних ракет подвійного призначення, неодноразового порушення повітряного простору НАТО та постійного нарощування військової сили в Криму; значних інвестицій в модернізацію своїх стратегічних сил; її [Росії – прим. ред.] безвідповідальної та агресивної ядерної риторики, її великомасштабних, раптових навчань, що проводяться без попередження, і зростаючої кількості її вправ, що мають ядерний аспект. Це ускладнюється продовженням порушення, невиконанням та обходом Росією численних зобов’язань, зокрема у сфері контролю над озброєннями та заходах щодо зміцнення довіри та безпеки. Росія також кидає виклик безпеці та стабільності в євроатлантичному регіоні за допомогою гібридних дій, включно зі спробою втрутитись у виборчі процеси та суверенітет наших країн, як це було в Чорногорії; широкомасштабними кампаніями дезінформації та шкідливими діями в кібернетичній сфері”.

 

“Ми знову заявляємо про свою підтримку територіальної цілісності та суверенітету України, Грузії та Республіки Молдова в межах їх міжнародно визнаних кордонів. Згідно з її міжнародними зобов’язаннями, ми закликаємо Росію вивести сили, які вона розташувала у всіх трьох країнах без їхньої згоди. Ми рішуче засуджуємо неправомірну та незаконну анексію Криму, яку ми не визнаємо зараз та не визнаємо в майбутньому. Необхідно припинити дискримінацію кримських татар та членів інших місцевих громад. Міжнародні моніторингові структури повинні мати можливість виконувати свою основну роботу із захисту прав людини. Ми закликаємо до повної імплементації Мінських угод всіма сторонами та підтримуємо зусилля, яких докладають Нормандський формат та Тристороння контактна група. Відповідь НАТО полягає у підтримці цих загальних зусиль, які передбачають санкції, відповідно до рішення ЄС, “Великої сімки” та інших організацій, направлені на мирне врегулювання конфлікту та вирішення проблеми через дії Росії”.

 

“Ми закликаємо Росію припинити всю політичну, фінансову та військову підтримку груп бойовиків, а також військове вторгнення до Донецької та Луганської областей, вивести війська, техніку й найманців з території України та повернутися до Спільного центру з контролю та координації. Ми глибоко стурбовані застосуванням катувань та переведенням українських громадян до в’язниць Росії. Ми підкреслюємо важливість гарантування безпеки та повного і безперешкодного доступу Спеціальної місії зі спостереження ОБСЄ до кордону Росії та України”.

 

“Ми залишаємося відкритими для періодичного, цілеспрямованого та змістовного діалогу з Росією, яка бажає брати участь на основі взаємності в РНР (Рада Росія-НАТО), з метою уникнення непорозумінь, прорахунків та непередбачуваної ескалації, а також збільшення прозорості та передбачуваності. Ми будемо й надалі прагнути обґрунтування нашого діалогу з Росією для вирішення критичних проблем, з якими ми стикаємося. З 2016 року ми провели сім засідань РНР на рівні послів, які допомогли нам чітко розповісти про наші позиції. Конфлікт в Україні та навколо неї, за теперішніх обставин, є першою темою нашого порядку денного”.

 

“Незалежна, суверенна та стабільна Україна, яка твердо дотримується принципів демократії та верховенства права, є запорукою євроатлантичної безпеки. Ми твердо переконані в тому, що Україна має право самостійно визначати своє майбутнє та зовнішньополітичний курс, без зовнішнього втручання. Зважаючи на знову заявлені Україною прагнення до членства в НАТО, ми керуємось нашими рішеннями, прийнятими на Бухарестському саміті та на наступних самітах. Успіх широкомасштабних реформ, зокрема боротьба з корупцією та сприяння всеосяжному виборчому процесові, заснованих на демократичних цінностях, повазі до прав людини, національних меншин та верховенстві права, буде мати вирішальне значення для створення процвітаючої та мирної України, яка міцно закріпиться серед європейських демократичних країн, які віддані спільним цінностям. Ми вітаємо значний прогрес реформ, зокрема недавнє прийняття закону про Вищий антикорупційний суд та закону про національну безпеку”.

 

“Водночас ми з нетерпінням очікуємо подальшого прогресу в намаганнях України подолати значні невирішені проблеми та забезпечити повне виконання амбітних, але необхідних реформ, які повинні повністю відповідати міжнародним зобов’язанням України. Що стосується закону про освіту, прийнятого Верховною Радою у вересні 2017 року, союзники закликають Україну повною мірою виконувати рекомендації та висновки Венеціанської комісії. Україна повинна використовувати всі інструменти, доступні їй в рамках Комісії Україна-НАТО, зокрема річну національну програму, для досягнення своєї мети – реалізації принципів та стандартів НАТО. Ми, як і раніше, маємо намір надавати постійну підтримку планам реформування галузі безпеки та оборони України, зокрема й завдяки Комплексному пакету допомоги, щоб Україна могла краще забезпечити свою власну безпеку. Ми вітаємо розвиток співпраці НАТО та України з питань безпеки Чорного моря. Ми також будемо підтримувати зусилля України, спрямовані на посилення її стійкості до гібридних загроз, зокрема через активізацію діяльності Платформи Україна-НАТО з протидії гібридній війні. Ми високо цінуємо значний внесок України у операції Альянсу, Сили реагування та навчання НАТО, а також вітаємо внесок, який надає партнерство Україна-НАТО для гарантування безпеки та стабільності в євроатлантичному регіоні та за його межами. Ці внески підвищують рівень сумісності Збройних Сил України з НАТО. Ми усвідомлюємо зацікавленість України у розширенні можливостей в рамках Ініціативи сумісності партнерства. НАТО розгляне це питання з врахуванням рішень, прийнятих на самітах в Уельсі та Варшаві. Ми будемо продовжувати працювати з Україною, багаторічним партнером Альянсу, спираючись на принципи та цінності, закріплені в Хартії про особливе партнерство між НАТО та Україною”.

 

“Ми зіштовхуємося з тривалим періодом нестабільності. Росія кидає виклик міжнародному порядку, заснованому на правилах, дестабілізуючи Україну, зокрема через неправомірну та незаконну анексію Криму; вона порушує міжнародне право, веде провокаційну військову діяльність і намагається підірвати наші інститути та посіяти розбрат”.

 

 “Ми зміцнюємо внесок НАТО у популяризацію стабільності, оскільки ми знаємо, що наша безпека найкраще гарантована, якщо її поділяють за межами наших кордонів. Ми домовилися про Пакет щодо півдня, щоб поглибити наш політичний діалог і практичну співпрацю з нашими партнерами в регіоні, включно з Йорданією та Тунісом. Ми надаємо індивідуальну підтримку нашим східним партнерам – Грузії, Республіці Молдова та Україні, а також Боснії та Герцеговині. Ми також будемо активізувати співпрацю НАТО з Фінляндією та Швецією в Балтійському морі, а також з нашими партнерами у Чорному морі, на Західних Балканах та середземноморських регіонах, кожен з яких є важливим для безпеки Альянсу. Ми підтримуємо нашу важливу операцію в Косові. І, залишаючись трансатлантичним Альянсом, НАТО збереже свою глобальну перспективу”.

 

 

 

Джерело

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ