Коли українське православ’я стане єдиним?

Коли українське православ’я стане єдиним?

На початку листопада 2018 року президент України Петро Порошенко та Вселенський Патріарх Варфоломій підписали угоду про співпрацю і взаємодію між Україною і Вселенським Патріархатом, що забезпечить завершення процедури надання Українській церкві Томосу про автокефалію.

Очільника нової Єдиної української помісної православної церкви, якому буде вручено Томос, оберуть на об’єднавчому соборі за участі єпископів УПЦ КП, УАПЦ та частини єпископів УПЦ МП. Імовірно, зібрання проведуть наприкінці листопада чи на початку наступного року. Серед можливих кандидатів на посаду очільника – предстоятелі УПЦ КП Філарет та УАПЦ Макарій, очільник Вінницької єпархії УПЦ МП митрополит Симеон Шостацький.

Ще 11 жовтня 2018 року за підсумками засідання Синоду Вселенський Патріархат продовжив процедуру надання автокефалії церкві України. Константинополь також зняв анафему і відновив канонічний статус патріарха Філарета та предстоятеля УАПЦ Макарія, скасував лист Синоду від 1686 року, після якого Київська митрополія потрапила під юрисдикцію Москви. Це рішення визнали неправомірним, оскільки за приєднання Української церкви Константинопольський Патріарх Діонісій отримав від Москви хабар – 200 золотих і “три сорока соболів”. Згодом Патріарх втратив Константинопольський престол через його таємні зв’язки з Москвою.

На тлі підготовки автокефалії Української церкви РПЦ зробила крок до розриву стосунків із Константинопольським Патріархатом, зокрема припинила спілкування з Вселенською церквою. До того ж російський патріарх Кирило заявив, що перестане згадувати Варфоломія під час богослужіння, адже вважає його “розкольником”. Бойкот Константинополю також оголосила Російська церква у Нью-Йорку.

У відповідь Патріарх Варфоломій заявив, що прагне вирішити церковну проблему України. Він також підкреслив, що Москва повинна визнати право на церковну незалежність українського народу, який впродовж кількох століть несправедливо перебував під московською юрисдикцією. Представник Вселенського Патріархату архієпископ Тельміський Іов також зазначив, що саме Вселенський Патріарх може проголошувати автокефалію. Якщо ж Російська православна церква у цьому сумнівається, то Варфоломій має право позбавити її незалежності. “Патріарший статус їй був даний у XVI столітті Вселенським Патріархом Єремією ІІ, і в цьому документі ясно сказано, що московському архієрею дається право називати себе патріархом при тому, що він має визнавати Константинопольського Патріарха як свого главу”, – заявив Іов[1].

Москва, звісно, проти автокефалії Української православної церкви, адже тоді її вплив значно послабиться. Росія акцентує увагу на тому, що канонічною в Україні є тільки УПЦ МП, решта церков – “розкольницькі”, однак після надання Томосу у нас також з’явиться канонічна церква. Також Москва наголошує, що Україна є її канонічною територією. Та й це неправда! У Києві християнство виникло набагато раніше, ніж у Москві, і прийшло воно саме з Візантії. Тому ми є радше канонічною територією Візантійської церкви.

Між Москвою і Константинополем триває боротьба за першість у православному світі. Українська церква намагалась отримати автокефалію ще за часів Ющенка, проте Варфоломій не втручався в українське питання, щоб підтримувати дружні відносини з РПЦ. Однак у 2016 році Російська православна церква не поїхала на Всеправославний собор, показавши зневагу до Константинополя. Чому ж у цих умовах Варфоломій повинен прислухатися до росіян, які до того ж постійно нав’язують свою позицію, акцентують увагу на своїй правоті? Представники УПЦ МП стверджують, що вони служать українському народові, але це суперечить їх діям, адже здебільшого вони обслуговують інтереси Кремля, фінансуючи війну на Донбасі. 

Важливим для України є приклад Естонії. Після здобуття незалежності країна відновила власну православну церкву, а у 1996 році Веселенький Патріарх повернув її автономію. Тоді Москва припинила молитовне спілкування з Константинополем, однак згодом сторони дійшли до компромісу. Нині в Естонії діють дві православні канонічні церкви, а парафії самі вибирають, кому підпорядковуватися – Константинополю чи Москві.

Якщо ж у майбутньому УГКЦ об’єднається з Українською помісною церквою, то це стане потужним чинником консолідації суспільства і одним з перших таких прецедентів від 1054 року, коли християнство розділилося на католиків і православних.

Та чи знають українці що таке автокефалія? За даними соціологічних досліджень КМІСу[2], проведених у вересні 2018 року, лише 28,5% респондентів знають, що таке Томос, 71,5% – не знають або не змогли відповісти. Майже половина опитаних (42,3%) дізналась про автокефалію із ЗМІ, 19% – із проповідей релігійних діячів, 17,4% – зі слів президента України П. Порошенка, 15,9% – із виступів інших політиків, 11,5% – від оточення.

 

 

[1] BBC News Україна: Святослав Хоменко, Михайло Денисов. Константинополь: Московського патріархату в Україні більше немає

[2] Опитування здійснювалося за фінансування Міністерства закордонних справ Данії. Польовий етап тривав із 8 до 23 вересня. Загалом було опитано 2026 респондентів, що проживають в усіх областях України та в Києві (крім АР Крим). У Луганській і Донецькій області опитування здійснювалося лише на території, підконтрольній Україні.

 

 

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ