Як і коли загинув Дмитро Вітовський

Як і коли загинув Дмитро Вітовський

Схилімо голови…Нова труна,
нова тяжка безмірна втрата… 
Розбитий келих без вина; 
народ без сина і без брата…
Олександр Олесь “Пам’яті Д. Вітовського” (1919 р.)

Серед істориків досі не існує єдиної думки щодо дати та обставин трагічної загибелі відомого українського державного та військового діяча Дмитра Вітовського. У примітках до видання щоденника Євгена Чикаленка помилково вказано, що Дмитро Вітовський загинув 8 липня 1919 року в авіакатастрофі. Не відповідає дійсності й повідомлення колишнього начальника відділу закордонної преси Генштабу армії УНР, підпідполковника Якова Макогона, який стверджував, що падіння збитого літака відбулося 7 вересня.

Натомість документи уряду УНР, що нині зберігаються у Варшаві, в архіві Biblioteky Narodowie, містять точну дату загибелі Дмитра Вітовського. Вони свідчать, що 2 серпня 1919 року над Польщею, в районі Познані, з невідомої причини загорівся аероплан, що перевозив для уряду УНР українські грошові знаки з Німеччини до Кам’янця-Подільського і впав уже на території Німеччини, в околиці Ратібора у Сілезії. Загинули усі пасажири, враховуючи і першого державного секретаря військових справ ЗУНР, полковника Дмитра Вітовський, якого згодом поховали в Берліні.

Помилка виникла через те, що протягом двох діб один за одним катастрофи зазнали два біплани виробництва “Zeppelin Staaken”. Схожість літаків в очах пересічних випадкових свідків, близькість подій, розголос у пресі, ажіотаж і політична кон’юнктура швидко заплутали відмінності двох катастроф, сприяли виникненню низки наступних плутанин і навіть вигадок у визначенні головних ознак і дат трагедій.

Дмитро Вітовський / uk.wikipedia.org

4 серпня 1919 року розбився інший літак, модифікований військовий бомбардувальник “Zeppelin Staaken (R-VI)”, який не належав УНР і не був перероблений на цивільний. Саме його збила польська зенітна артилерія приблизно о 9-тій годині ранку під Ратібором у Верхній Сілезії, коли біплан саме перелітав р. Руду – тогочасний кордон між Німеччиною та Польщею. Літак мав розпізнавальні знаки німецького військово-повітряного флоту, проте Дмитра Вітовського на його борту не було.

Натомість, як свідчить розслідування української Ревізійної комісії в Німеччині, 2 серпня 1919 року з Бреслау до Кам’янця-Подільського мали вилетіти два літаки “Zeppelin Staaken (R-XIVa)” з українськими грішми. Перший літак з Юрієм Бачинським вилетів вчасно, а інший, з вантажем у 3 млн крб., на якому мав летіти й Дмитро Вітовський, вилетів того ж дня через кілька годин після першого. Оскільки літак не робив зупинок, то міг зазнати катастрофи лише 2 серпня 1919 року, а отже саме ця дата і є днем загибелі Дмитра Вітовського. Як свідчить висновок Ревізійної комісії Міністерства фінансів УНР, Дмитро Вітовський загинув 2 серпня 1919 року у катастрофі літака “Zeppelin Staaken (R-XIVа)” під час перельоту з Бреслау до Кам’янця-Подільського.

Поховали його у Берліні, 14 серпня 1919 року, на цвинтарі Гугенотів. Того року йому мало виповнитися лише 32. 1 листопада 2002 Дмитра Вітовського було урочисто перепоховано у Львові.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ